Proč si pořídit právě buldočka?

Charakteristické vlastnosti francouzského buldočka

Francouzský buldoček, ačkoli mezi jeho dávné předky patří bojoví a lovečtí psi, je ryze společenské plemeno, čemuž odpovídá i jeho povaha. Hned na první pohled musí být každému jasné, že má tu čest s  dobráckým , roztomilým klaunem, který nezkazí žádnou zábavu. Toto plemeno má velký smysl pro humor a hry, je velice pozorné, zvědavé a podnikavé, ale vyžaduje i svůj klid. Převážnou většinu času bývá velmi dobře naladěný.

Buldoček je obdivuhodně přizpůsobivým psem. Ideálním prostředím pro něj je domek se zahradou (a pro koho ne? :-D), ale velmi ochotně se spokojí i s městským bytem. Dokáže být stejně šťastný v početné rodině s mnoha dětmi, jako s osamnělým seniorem. Toto plemeno pokládá za důležité pouze to, zda ho jeho pán miluje a tráví s ním co nejvíce času, ať už při hrách a dovádění nebo jen na procházkách a při lenošení na gauči. Toto plemeno se sice díky zvláštně anatomicky tvarované lebce projevuje širokou škálou různých zvuků (funění, chrochtání, chrápání...), ale štěká jen výjimečně a nevydrží štěkat příliš dlouho, což je vlastnost ocenitelná především majiteli panelákových bytů.

Francouzský buldoček a jeho chování k lidem a domácím mazlíčkům

Francouzský buldoček patří mezi plemena abnormálně lnoucí ke své rodině. Jeho "smečka", ať už do ní patří jeden, dva nebo více lidí, je pro něho vším a je na ní zcela závislý. Miluje společnost a rád podniká veškeré aktivity spolu se svým páníčkem. Pověstný je láskyplný a něžný vztah francouzského buldočka k dětem, které velice miluje, a se kterými si dokáže hrát celý den.

Při fyzickém kontaktu se svými blízkými působí tak trochu jako slon v porcelánu. Jeho něžnosti a důkazy lásky vypadají díky jeho relativní neohrabanosti a robustnosti, jako když se vás snaží přejet miniaturní parní lokomotiva. Neméně nadšeně a energicky vítá zpravidla francouzský buldoček všechny známé a přátele své rodiny, jakožto i zcela neznámé hosty, které jeho páníček neshledá nebezpečnými. I přes svou vysloveně dobráckou povahu umí být velmi zarputilým obráncem. I v dospělosti se chová do jisté míry stále jako štěně, a i proto si tak dobře rozumí s dětmi. Nemá nijak zvlášť vyvinuté lovecké pudy jako lovecká plemena psů a i jeho vztah k domácím zvířatům bývá harmonický.

Informace jsem čerpala především z knihy Francouzský buldoček od Kateřiny a Jaroslava Sojkových.